Kérjük, mutatkozzon be röviden, mikor indult illusztrátori/művészi pályafutása, milyen szakmai sikerekre büszke?

2010-ben nyertem felvételt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tervezőgrafika szakára, jelenleg az egyetem másodéves hallgatója vagyok. Érdeklődésem a grafika világa iránt azonban ennél jóval korábbra nyúlik vissza: a rajzi és egyéb vizuális kifejezési formák elsajátítása és használata egészen fiatal korom óta szerves részét képezik az életemnek. Számomra mindig is nagyon fontos volt, hogy produktív, kreativitást igénylő, alkotói szakmát sajátítsak el – már gyerekfejjel sem tudtam elképzelni, hogy felnőtt éveimet reproduktív tevékenységgel töltsem. Ezen felül mindig is lenyűgözött az a hihetetlenül széles kifejezési eszköztár, amely lehetővé teszi a vizuális kommunikációt, egyben sokkal pontosabbá, egyértelműbbé vagy éppen árnyaltabbá téve az átadni kívánt üzenetet.

Úgy érzem, élethelyzetemből adódóan még a „keresés” fázisában vagyok. Kísérletezgetek, szeretném magam kipróbálni a lehető legtöbb dologban, hogy visszatekintve majd eldönthessem, a grafika mely területe áll hozzám a legközelebb. Koromnál és lehetőségeimnél fogva a komolyabb szakmai sikerek még előttem állnak, de bizalommal tekintek a jövőbe. Annyit azonban elmondhatok, hogy illusztrálással már a kezdet kezdete óta foglalkozom, és, nagy örömömre, nemrég csatlakoztam a Csodaceruza gyermekirodalmi folyóirat illusztrátorai közé. Egy biztos: mindig szem előtt fogom tartani, hogy a grafikus számára fontos a manualitás, és a rajzi ismereteket nem helyettesítenie, hanem kiegészítenie kell a technológiának.

Mit jelentenek Önnek Lázár Ervin meséi, mi alapján választotta ki a mesét, amelyhez az illusztrációt készítette?

Lázár Ervin meséit még – a nem is olyan távoli – gyerekkoromból ismerem, kedvenceim mindig is az állatos történetek voltak. A játékos, szokatlan nyelvezet még inkább kiemeli az abszurd helyzeteket, amely helyzetek komikussága részben az állatok megszemélyesítéséből, részben pedig a kalandok hihetetlenségéből fakad.

Számomra az a rendkívüli az író munkásságát illetően, hogy egyaránt szól mind a gyerekekhez, mind a felnőttekhez; túl a történetek szórakoztatási szándékán egyfajta mögöttes tartalom is húzódik, amely tartalom felfedezése a mesét felolvasó szülőre vár. Talán ez a kettősség az oka annak, hogy a mesék a felnőtt befogadók körében is igen nagy népszerűségnek örvendenek.

A mese kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy a cselekmény lényegi része kifejezhető legyen egy képben, így annak hangulata expresszívebben visszaadható. (A hosszú történetek illusztrálását inkább képsorozatban tudom elképzelni.) A kevés szereplő lehetővé teszi, hogy az egyes karakterekre nagyobb hangsúly kerüljön, a mimika jól látható legyen, ezzel is dinamikusabbá téve a látványt. Fontos volt továbbá, hogy állatos mese legyen, hiszen, mint azt már említettem, ezek a történetek állnak legközelebb a szívemhez.

Mit tartott szem előtt illusztrálás közben, mi okozott nehézséget, illetve örömöt munka közben?

A plakát alapját kézi rajz képzi, amelyet később számítógépen egészítettem ki. Az illusztrálásnál azt tartottam szem előtt, hogy valami olyat hozzak létre, amely a modern kor gyermekei számára könnyen befogadható, mégis – Réber László nyomán – egyszerű, kifejező és kedves. Megragadtam az alkalmat, és kipróbáltam magam egy számomra mindeddig ismeretlen stílusban, amelyről úgy éreztem, jobban illik a feladathoz. A perspektíva szándékos megbontásával és az egyenes vonalak elkerülésével a Lázár Ervin-féle szürreális hangulat visszaadása volt a cél. Számomra a legnagyobb nehézséget a nyúl mimikájának kialakítása, a legtöbb örömet pedig a kísérletezés, az új tapasztalatok megszerzése jelentette. Mindeközben kihívást jelentett az is, hogy el tudjak vonatkoztatni a már jól ismert Réber-féle rajzoktól.

Min dolgozik jelenleg, mik a jövőbeli tervei?

Jelenleg a legtöbb időmet az egyetemi tanulmányaimra, készségeim fejlesztésére fordítom. Igyekszem élni mindazon lehetőségekkel, amelyek az egyetem révén adódnak, illetve szívesen vállalok alkalmi grafikai munkákat. Az alapfokú diploma megszerzése után szakmai gyakorlatra szeretnék menni, később pedig szándékomban áll folytatni felsőfokú tanulmányaimat, immáron a mesterképzésben. Szeretnék ellátogatni külföldre, és szívesen veszek részt mind itthoni, mind nemzetközi pályázatokon is.

[fblike]